Nordmenn over 60 år liker best tematurer og severdigheter.
Det er også de som bruker mest penger på reise og opphold, fremkommer det i Europeiske Reiseforsikrings Reiseundersøkelse.
I Reiselivsundersøkelsen som TNS Gallup har foretatt for Europeiske Reiseforsikring, fremkommer det at god mat og drikke betyr mest for alle aldersgrupper når man er på ferie eller planlegger ferie. 9 av 10 (89 %) legger mest vekt på dette. For personer over 60 år er tematurer, severdigheter og opplevelser omtrent like viktig (80 %).
Mat, drikke og severdigheter
![]() |
Antarktisk, Nepal, Ecuador
- Vi opplever at personer over 60 år er en meget ressurssterk gruppe som ønsker opplevelsesreiser. Noen reiser til Antarktis for å se is og snø og Sydpolen, mens Kambodsja lokker de historieinteresserte. Vi har skadesaker som bekrefter dette bildet. Vi har skader på 60-åringen i Angola, 63-åringen i Ecuador, 66-åringen i Nepal, 70-åringen på Grønland, 75-åringen i Chile, 81-åringen i Kina, 82-åringen i Nord-Korea og 90-åringen i USA, sier Vennesland.
Flere tematurer i året
- Hovedtyngden av våre kunder er personer i 60-årene. De er opptatt av et tett og innholdsrikt faglig program, som spenner fra vanlige turistseverdigheter til mat- og vinkultur, naturopplevelser til konkrete kulturelle, historiske og politiske tema, sier Espen Nedland Hansen, daglig leder i Temareiser Fredrikstad AS.
Nedland Hansen er ikke overrasket over at personer over 60 år er dem som bruker mest penger på reise og opphold. - 60-åringene er kulturelt og historisk interessert. De har en høy reiseaktivitet, og gjennomfører flere opplevelsesreiser i året. Flest foregår vår og høst. Det kan se ut som de fleste 60-åringene er i Norge i sommermånedene, og nyter sommer og sol på hjemmebane, sier Nedland Hansen.
Reiser mer med magen
|
|
At personer over 60 år er mer opptatt av opplevelser enn av sol og strender, stemmer med Star Tours erfaringer. - Dagens norske 60-åringer vil suge til seg inntrykk, og nyte livet. De bestiller aller helst en temareise. 95 % av dem som har bestilt en temareise, gjør det igjen. Spesielt aktive tematurer, sykkelturer og vandringsturer er populært, sier Lena Petersson i Star Tour.
Oslo, 12. november 2008
Kontaktperson Europeiske Reiseforsikring:
Emma Elisabeth Vennesland, ass. informasjonsdirektør, mobiltlf. 928 93 719

