>>For Expats >>Agenter

STIKKORDSØK
> Sidekart

Europeiske i NRK Forbrukerinspektørene 17/10 2000

Saken gjaldt en Drammens-mann som fikk hjerteproblemer mens han befant seg på Hardangervidda. Kona rekvirerte fly, og mannen ble hentet og fraktet til nærmeste sykehus.

I ettertid har mannen bedt om å få refundert transportutgiftene fra Hardangervidda til sykehuset. Han har naturlig nok henvendt seg til det lokale trygdekontor, da det jo er det offentliges ansvar å dekke utgifter til nærmeste sykehus hvis man blir syk eller skadet, men uten hell. NRK Forbrukerinspektørene har fulgt mannens kamp, og sett at saken har vært behandlet av det lokale trygdekontor, fylkestrygdekontoret og til sist i trygderetten.

Trygderetten har også avslått å betale utgiftene til tross for at de er enig i:

  • At mannen var alvorlig syk og i en medisinsk nødsituasjon
  • At andre transportmidler enn ambulansefly kunne medføre fare for mannens liv og helse 
  • At det ikke kunne forlanges at det var en lege som rekvirerte flytransport ut fra Hardangervidda

Grunnen til at trygdeetaten likevel avslår å dekke utgiftene til den nødvendige syketransport, er at det ble ringt et flyselskap som ikke var forhåndsgodkjent av Rikstrygdeverket til ambulanseflyvirksomhet. Altså; i stedet for å ringe 113, ble det ringt til flyselskapet som tidligere hadde fløyet dem inn på Hardangervidda og visste hvor de var.

- Vi har tidligere hatt denne saken til vurdering, men avslo å dekke utgiftene fordi disse dekkes av det offentlige. Fortsatt mener vi at dette er en sak for det offentlige. Når trygden likevel velger å benytte seg av en paragraf som gjør det mulig for dem å avslå mannens krav fordi han ringte feil telefonnummer, finner vi det så urimelig at vi gjerne vil dekke transportutgiftene. Vi syntes rett og slett at det er for galt at mannen selv må svare for transportutgifter som han etter loven har krav på å få dekket av trygden, sier medisinsk fagdirektør Sverre Kjølstad i Europeiske Reiseforsikring, som ble intervjuet i sakens anledning.